Načítavam...

História Stand Up Paddle

Je ťažké zistiť kedy sa začala písať moderná história Stand Up Paddle. Dve veci, ktoré vždy patrili a patriť budú k sup-u sú státie na doske a používanie pádla k pohybu po vodnej hladine.
Predpokladá sa, že Stand Up Paddle je s nami už okolo tisíc rokov. Staroveké kultúry z Afriky a Južnej Ameriky používali dosky, kanoe, a iné plavidlá poháňané dlhou palicou za účelom rybolovu, cestovania, bojovania a dokonca aj na jazdu po vlnách.

Stand Up Paddle sa mohol vyvinúť na rôznych miestach po celom svete, moderné surfovanie má však nepopierateľne polynézsky pôvod.
V roku 1778 sa kapitán James Cook plavil na havajské ostrovy a stal sa prvým Európanom, ktorý bol svedkom surfovania Havajčanov.

SUP oproti surfovaniu ponúka okamžitú príťažlivosť a dostupnosť pre všetkých surfistov. To im umožnilo pádlovať na väčšie vzdialenosti s menším počtom prestávok. Postupne sa začali otvárať možnosti SUP-u ako rekreačnej a športovej záležitosti pre všetkých ľudí. Z morských vĺn sa postupne dostáva aj na rieky a jazerá. Od roku 2009 sa začal prudko rozvíjať najprv v Amerike a neskôr na celom svete. V súčasnosti je najrýchlejšie sa rozvíjajúcim vodným športom na svete.  Po celej USA,Európe a Austrálii, ľudia žijúci vo vnútrozemí začali používať SUP ako náhradu za kanoe a kajaku.

StandUpPaddle je skvelý na tréning a rovnako aj rekreačné pádlovanie. SUP-u sa venujú známe hollywoodske hviezdy ako Cindy Crawfordová, Jennifer Anistonová alebo Pierce Brosnan. Prepadlo mu mnoho športovcov, ktorí ho využívajú najmä na kondičnú prípravu (napríklad cyklista Alberto Contador).  

História na Slovenských vodách sa eviduje približne od roku 2010 kedy sa na ramenách rieky Dunaj objavila prvá „Cabrinha“ bielo-šedo-červenej farby. Okolo idúci, krútiac hlavami, ani len netušili aký rozmach táto elegantná surfová doska prinesie na Slovenské jazerá, rieky a priehrady. A je stále naša, u nás v Adventure park Karpaty.


História Stand Up Paddle

Požičanie a predaj Stand Up Paddle

Ponúkame Vám možnosť vyskúšať si tento vzrušujúci a zároveň upokojujúci šport v našej požičovni, a zajazdiť si či už v testovacom centre na priehrade Kuchyňa alebo využiť ponuku zahraničných tripov.Pre ľudí, ktorí sa do SUP-ovania zamilujú ponúkame možnosť kúpy kompletných StandUpPaddle sád za výborné ceny.Požičanie a predaj Stand Up Paddle

Oddych

Ak ste po celom dni strávenom na vode, alebo výberom SUP-u unavení
môžete si oddýchnuť v Camping park Karpatya načerpať energiu z okolitých lesov a hôr do ďalších dní.


Oddych

Kontakt

Telefón:     0948 651 851
E-mail:        info@parkkarpaty.sk